My Qred

Vi har just nu problem med våra telefoner. Vänligen skicka ett mail till support@qred.se eller chatta med oss här på hemsidan. Vi beklagar detta och arbetar på en lösning.

My Qred

Just nu upplever vi tekniska problem med vårt telefonsystem, vi ber om ursäkt för besväret. Har du ett brådskande ärende vänligen maila oss på support@qred.se eller använd chatten!

My Qred

Vår tjänst kommer att vara under underhåll 15 dec mellan 05-06.30. Detta kan påverka ansökningsprocessen.

Qred utsett till Sveriges snabbast växande företag av Financial Times

5/3/2020
Financial Times har utsett Qred till Sveriges snabbast växande företag. Detta när de för fjärde året i rad publicerar sin lista över de 1000 företag i Europa med störst tillväxt under de senaste tre åren. Totalt sett placerade sig Qred på listans topp tio med en 8:e plats.

På Financial Times lista 2020 återfinns totalt 1000 europeiska företag i 36 stycken branscher. Sedan starten 2015 har Qred använt sig av smarta algoritmer för att snabbt ta fram ett kreditbetyg och en riskbedömning – en metod som har utvecklats genom åren och bedöms vara en framgångsfaktor.

“Det är tydligt att kombinationen av enkla digitala låneansökningar och personlig service har varit ett framgångsrecept för oss både i Sverige och på flertalet andra marknader. Idag levererar vi bra lösningar till småföretagare i Norden och Nederländerna och har siktet inställt på att kunna erbjuda fler produkter till ytterligare länder”, säger Emil Sunvisson, VD på Qred.

Qred blev alltså det snabbast växande företaget i Sverige när de placerade sig på en första plats bland de svenska företag som kvalificerat sig som de 1000 snabbast växande företagen. I fjol fanns 14 stycken svenska bolag med på listan. I år har två fler kvalat in, med nu totalt 16 svenskgrundade företag med i rankingen.

“Även om denna listplacering såklart är ett erkännande att vi kommit väldigt långt på kort tid så anser vi att vi nu enbart står i startblocken för att revolutionera lånemarknaden. Vi kommer att fortsätta förbättra vårt erbjudande för att småföretagare ska kunna utveckla sina verksamheter och anställa fler ”, fortsätter Emil Sunvisson.

Listan i sin helhet finns att hitta på här.

Author

Andrea Romander
Head of Communications & Sustainability
Qred AB
+46 730 926 607
andrea.romander@qred.com

Download

Footer

🇸🇪 Sverige
🇳🇱 Nederland
🇫🇮 Suomi
🇩🇰 Danmark
🇳🇴 Norge
🇧🇷 Brazil