Vi har just nu problem med våra telefoner. Vänligen skicka ett mail till support@qred.se eller chatta med oss här på hemsidan. Vi beklagar detta och arbetar på en lösning.
Just nu upplever vi tekniska problem med vårt telefonsystem, vi ber om ursäkt för besväret. Har du ett brådskande ärende vänligen maila oss på support@qred.se eller använd chatten!
Vår tjänst kommer att vara under underhåll 15 dec mellan 05-06.30. Detta kan påverka ansökningsprocessen.
Stockholm, den 30 november, 2020 - Idag släpper fintechbolaget Qred sin rapport för årets tredje kvartal och visar på starka siffror. Qreds soliditet är fortsatt stark. Detta till följd av bland annat en riktad nyemission på 40 mkr under kvartalet och dessutom genom nya återköp av obligationer. Aktiva användare per månad är nu fler än 8000. Utöver det har intäkterna ökat med 41% och rörelseresultatet ökat med 54%.
“Vi har upplevt att under det tredje kvartalet har framtidstron gradvis återvänt, vilket resulterat i en ökad efterfrågan på företagslån. Vi tror att marknaden kommer fortsätta att normaliseras under de kommande kvartalen, även om tillfälliga toppar och nya åtgärder kan skapa viss oro.” säger Emil Sunvisson, VD på Qred.
Under perioden har man inlett en intensiv expansionsfas som inleddes med en lansering av en ny marknad; Belgien. Utöver det har företaget efter kvartalets slut även fått tillstånd av Finansinspektionen att bedriva betaltjänster. Mitt under rådande pandemi satsar Qred på utveckling av nya produkter och har passat på att anställa över 50 nya medarbetare och har nu runt 100 anställda.
“Jag är mycket stolt över att vi trots alla nya satsningar fortsätter att leverera ett positivt rörelseresultat i stormiga tider. Licensen öppnar en helt ny värld för oss. Vi får nu access till bankernas gränssnitt och kan dessutom erbjuda våra egna kunder att initiera bankbetalningar från Qreds plattform. Dessutom har vi kunnat fortsätta att rusta för framtiden genom att anställa många nya kompetenta medarbetare för att tillsammans utveckla framtidens finansiella produkter för att underlätta för småföretagare,” fortsätter Emil.
Värden för samma period föregående år anges inom parentes.
Juli – september 2020
För att läsa rapporten i sin helhet, vänligen besök: https://investor.qred.com/