Qred på Eget-företag mässan i Älvsjö

11/11/2015
1
minuter

Christian Billing

Marketing Manager Sweden
Qred AB
1
minuter

Qred Företagslån fanns på plats i Älvsjö. Här är våra highlights:

1. Att få lyssna på duktiga talare och få inspiration på mässan

Det var Günther Mårder, VD för Företagarna, som invigde mässan Eget Företag. På Starta & Driva kan man lyssna till hans tal.

2. Få insights om hur vi kan förbättra vår tjänst

Genom att prata med folk som på plats kunde gå till hemsidan, registrerar sig och ansöka lån med våra surfplattor kunde vi se och höra hur tjänsten upplevdes.  Vi fick till exempel höra att det kanske inte var nödvändigt att välja ett lösenord när man först kommer till qred.se och vill registrera sig – den delen av processen har vi nu tagit bort.

3. Att få träffa kunder och andra företag

Och viktigaste av allt var förstås att kunna prata face-to-face med existerande och framtida kunder.  Här kan du även se andra utställare som var på mässan. Det fanns många spännande företag som vi fick glädje av att prata med. Det kom tydligen runt 8.000 besökare till Eget Företag-mässan, de flesta hade antingen redan startat företag eller var mer eller mindre intresserade av att få göra det!

Håll dig uppdaterad som företagare!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tillgång till de senaste nyheterna, instruktioner och inspirerande innehåll för företagare!

Prenumerera idag

Footer

🇸🇪 Sverige
🇳🇱 Nederland
🇫🇮 Suomi
🇩🇰 Danmark
🇳🇴 Norge
🇧🇷 Brazil